Jedynka stawia na + na Malcie 10.07.2021r.
Sobota to dzień wolny od zajęć – a więc udałyśmy się na południowo- zachodnie wybrzeże wyspy gdzie można oglądać prehistoryczne świątynie Hagar Qim (co w języku maltańskim oznacza „stojące kamienie” „kamienie czci/szacunku”) i Mnajdra. Świątynie te wpisane są od 1972 r. na listę UNESCO.
Obydwa kompleksy megalityczne były zbudowane między 4 i 3 tysiącleciem przed nasza erą i są jednymi z najwcześniejszych budowli o tak skomplikowanej budowie na świecie.
Świątynie te powstały na planie trójlistnej koniczyny z trzema – sześcioma absydami. Zakłada się, iż społeczeństwo, które wzniosło świątynie o takich rozmiarach i kompleksowości, musiało być wysoko rozwinięte.
Zagadką jest dlaczego ta cywilizacja zniknęła. Według naukowców przyczynami mogły być: głód, susze, epidemie, najazdy od strony morza.
Na terenie Hagar Qim znaleziono artefakty sztuki prehistorycznej: „Maltańską Wenus” i figurki przedstawiające „grubaski” związane z kultem bogini matki.
W ścianie jednej z absyd znajduje się otwór w kształcie elipsy. Pierwszego dnia lata dokładnie o wschodzie słońca przechodzą przez niego promienie słońca i oświetlają płytę naprzeciwko – prawdopodobnie świątynia była używana do obserwacji astronomicznych i jako kalendarz słoneczny.
Poniżej Hagar Qim znajduje się kompleks Mnajdra Temples. W świątyni tej znajduje się kamień na którym są płaskie wgłębienia, które wg niektórych hipotez przedstawiają konstelacje gwiazd. Świątynie leży na osi wschód-zachód, która wskazuje pozycję słońca w czasie równonocy. Mnajdra była prawdopodobnie obserwatorium astronomicznym, które pozwalało precyzyjnie wyznaczać pozycję wschodu słońca podczas równonocy wiosennej i jesiennej.

Blue Grotto – Błękitna Grota i pobliskie nadmorskie jaskinie to ciekawe miejsca gdzie można podziwiać formacje skalne w kształcie łuku i kobaltowe refleksy światła odbijające się od krystalicznie czystej wody.
Pełna fotorelacja na FB Jedynki.